HIZLI İŞLEM

Sık Sorulan Sorular

AKBES Kurumsal Aboneler Sisteme Nasıl Kayıt Olabilir?

1.Adım:
AKBES VERİ TABANINDAN ÜCRETSİZ faydalanabilmek için kayıt işlemini sadece üniversitenizin IP ARALIKLARI ve üniversite tarafından size verilen KURUMSAL MAIL hesabınız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Eğer yerleşke içinde değilseniz Vetis- Kütüphane Kaynaklarına Uzaktan Erişim Sistemi ya da Üniversitenizin Uzaktan Erişim Ayarları(Proxy Ayarları) üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. İlgili ayarlar için Kütüphane Ve Dokümantasyon Daire Başkanlığınız ile iletişime geçebilirsiniz.

2.Adım:
https://www.akbes.com.tr/ adresi üzerinden KURUMSAL ABONE GİRİŞİ sekmesinden KAYIT OL butonuna tıklayarak veya EĞİTİMLER sekmesine tıkladıktan sonra sağ üst köşede yer alan HESABIM sekmesine tıklayarak KAYIT OL kısmından kayıt olabilirisiniz. Diğer bir yöntem ise herhangi bir eğitime tıklayarak EĞİTİME BAŞLA butonu üzerinden KAYIT OL ekranına gidip kayıt olabilirsiniz. Lütfen bilgileri eksiksiz ve kurallara uygun doldurunuz.

3.Adım:
KAYIT esnasında kullandığınız KURUMSAL MAIL adresinize kayıt işleminden sonra tarafımızca gönderilen DOĞRULAMA MAILİNİ ONAYLADIKTAN sonra sisteminiz AKTİF olacaktır.

4.Adım:
Her eğitim için kayıt olmaya GEREK YOKTUR. Tüm eğitimler sisteminize otomatik olarak tanımlanacaktır.

5.Adım:
AKBES’e bir kere kayıt olduktan sonra kullanıcı adınız ve şifreniz ile Dünya’nın her yerinden 7/24 sisteme https://www.akbes.com.tr/ adresinden GİRİŞ YAP butonuna tıklayarak IP kısıtlaması olmadan erişebilirsiniz.

6.Adım:
https://www.akbes.com.tr/ adresinden veya AKBES Youtube hesabı üzerinden KULLANIM VİDEOSUNA erişebilir ve sistemin nasıl kullanılacağı ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Eğitim ve sınavlar nasıl gerçekleşmektedir?

Eğitimler ve sınavlar uzaktan eğitim sistemi ile gerçekleşmektedir. Sisteme giriş sağlayarak, sistem de yüklü olan videolarını izlenmesi gerekmektedir. Sınavlar(varsa); dersleri tamamladığınız da sisteme otomatik olarak yüklenecektir. Online olarak (uzaktan eğitim sistemi) gerçekleşmektedir.

Sadece bilgisayar üzerinden mi giriş sağlanmaktadır?

Sistem telefon, tablet ve bilgisayara uyumludur. Dilediğiniz cihazdan erişim sağlayabilirsiniz.

Sisteme giriş nasıl sağlanacaktır?

https://www.akbes.com.tr/ sitesi üzerinden KURUMSAL ABONE GİRİŞİ sekmesinden sisteme kayıt olduğunuz kurumsal mailiniz ve sizin tarafınızdan oluşturulan şifreniz ile istediğiniz zaman, istediğiniz yerden sisteme giriş yapabilirsiniz. Lütfen AKBES Kurumsal Aboneler Sisteme Nasıl Kayıt Olabilir?

Başlığında yer alan adımları takip ederek kayıt olmayı unutmayınız.

 

Siteye giriş yapamıyorum?

Dns ayarlarınız ile oynama yaptı iseniz giriş sorunu yaşayabilirsiniz.

Sisteme erişim sağlayamıyorum?

Kullanıcı bilgilerinizi eksik ya da hatalı girmeniz durumunda sisteme erişim sağlanamamaktadır.

Giriş esnasında sorun yaşıyorum? Bilgilerimi kabul etmiyor?

Sisteme girişleriniz esnasında belirtmiş olduğunuz bilgiler ile açılmaktadır. Sistem kayıt olduktan sonra bilgi güncellemesi istemektedir. Bunun sebebi hak edeceğiniz sertifikaların hatalı tanımlanmasını engellemektedir. Bilgiler MERNİS (Kimlik) doğrulamasından geçmektedir. Yazmış olduğunuz bilgiler de eksik ya da hata var ise (noktalama işaretleri dahil) sistem MERNİS doğrulaması yapamadığından girişinizi onaylamamaktadır.

Bilgilerim de hata var? Sadece güncelleme yapmam yeterli mi?

Giriş bilgileriniz de (ad, soyad, TC kimlik no, telefon no) hata var ise (noktalama işaretleri dahil) bu durumu muhakkak eğitim danışmanlarına bildirmeniz gerekmektedir. Bildirmediğiniz takdirde belge vb. işlemler de yaşanacak hata aday sorumluluğuna aittir.

Derslerime nereden erişim sağlayabilirim?

Siteme giriş yaptıktan sonra EĞİTİMLER sekmesi üzerinden derslerinizi takip edebilirsiniz.

İstediğimiz dersten başlayabiliyor muyuz?

Dilediğiniz dersten başlayabilirsiniz. Ancak dersler konu anlatım sırasına göre düzenlenmiştir.

Sistemden videolar açılmıyor?

Videolar yazılımımız tarafından bilgisayarınıza uygun olarak küçültülür, modeminize reset atarak sistemi günceller iseniz düzelecektir. Belirtilen duruma rağmen ders videonuz açılmıyorsa sistem içinde sol menüde yer alan DESTEK butonuna tıklayarak sorununuzu iletebilirsiniz.

Dersleri nasıl takip edebilirim?

Her eğitime ilişkin derslerin izlenme oranı ve tamamlamalarına ilişkin bilgiler ilgili eğitim serisinde yer almaktadır. Eğitim paketine tıklayarak izlenen dersleri takip edebilirsiniz.

Dersleri izlemek zorunlu mu? Bir veya birkaç dersi izlemesem olur mu?

Tüm derslerinizi izlemeniz zorunludur. Paket programınız da yer alan dersleri eksiksiz tamamlamanız gerekmektedir.

Paket programa ait dersi/dersleri tamamladım ne yapmam gerekiyor?

Tüm derslerinizi izledikten sonra sistem eğer eğitime ilişkin sınav var ise o sınavı sisteminize tanımlayacaktır. Sınavlarım sekmesinden ilgili sınavlarınıza erişebilir ve sınavı başarı ile geçtikten sonra eğitiminizi otomatik olarak tamamlamış kabul edilirsiniz. Başarılı olunan paketlere ilişkin sertifikanız sistem tarafından otomatik tanımlanır.

Sınav ne zaman aktif olacak?

Sınav dersinize ait tüm konuları tamamladıktan sonra SINAVLARIM sekmesinde aktif olacaktır.

Sınava hangi tarihe kadar giriş sağlayabilirim?

Sınav için gün ya da saat zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Abonelik süresince istediğiniz zaman sınavınızı tamamlayabilirsiniz.

Sınav nasıl gerçekleşmektedir?

Sınavlar çoktan seçmeli test veya açık uçlu sorular şeklindedir. Yanlışlar doğruyu götürmemektedir. Tüm soruları sayfanın en üstünde yer alan süre içerisinde doğru olduğunu düşündüğünüz şıkları işaretleyerek SINAVI TAMAMLA butonunu 1 kez tıklayarak sınavınızı sonlandırabilirsiniz. SINAVI TAMAMLA butonuna birden fazla basmanız durumunda; sisteminiz kitlenir ve 1 sınav hakkınızı kaybedersiniz.

Sınav da kaç soru çıkmaktadır?

Sınavlar eğitmenler tarafından sisteminize yüklenmektedir. Sınav soru sayısı ders içeriğinize göre 10-90 soru arasında değişmektedir.

 

Sınav süreli mi?

Sınav soru sayısı kadar süreniz bulunmaktadır.

 

Sınavdan başarılı oldum puanımı yükseltmek için tekrar sınava giriş sağlamak istiyorum?

Sınavdan başarılı olmanız durumunda sınav sistemi kapanmaktadır. Başarılı olmanız durumunda tekrar sınava erişim sağlayamazsınız.

 

Sınavdan başarılı ya da başarısız olduğumu nereden öğreneceğim?

Sınavı tamamladıktan sonra sınav sonucu ekranınıza yansımaktadır. Başarılı olmanız durumunda SINAVLARIM sayfasından doğru ve yanlışlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Başarısız olma durumunuz da doğru ve yanlışlarınız gösterilmemektedir. Her eğitim için sınava 3 kez girme hakkınız bulunmaktadır. 3 hakta da başarısız olmanız durumunda izlenen videolar sıfırlanacak ve eğitimi yeniden izlemeniz gerekecektir.

Soru sormak istediğimde size nereden erişim sağlayabilirim?

DESTEK sayfanızdan sorularınızı iletebilirsiniz. Soru cevabınızı yine DESTEK sayfasından görüntüleyebilirsiniz.

Eğitimi veya sınavı erken bitirirsem sertifikam hemen gelir mi?

Sertifikanız eğitim bitiş tarihi itibariyle en çok 10 iş günü içerisinde https://akbes.com.tr/sertifika-tc-dogrula sayfasından sorgulayabilirsiniz.

Sertifikamı e-devlette görüntüleyemiyorum ne yapmam gerekir?

Abone olan kurumun AKBES ile e devlet üzerinden sertifika anlaşması bulunuyor ise sertifikalarınızı e devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Kurumun anlaşması yoksa belgelerinizi sadece https://akbes.com.tr/sertifika-tc-dogrula adresinden sorgulayabilirsiniz.

Kurumun anlaşması olduğu halde sertifikayı e-devlet üzerinden görüntüleyemiyorsanız; başvuru esnasında belirttiğiniz bilgiler de hata olabilir. Destek bölümünden adınız, soyadınız, TC kimlik numaranız ve eğitim adınız ile birlikte durumunuzu iletebilirsiniz.

Bir ya da birkaç dersi bitirdim ancak sertifikam görünmüyor?

Sisteminiz de yer alan tüm dersler tamamlanmadığı sürece sertifika aktarımı sağlanmaz.